Skip to content
Menu
Contact
Newsletter
Order, Service & Advice
+49 2309 939095
English
English
Deutsch
Español
Français
Italiano
Search product or article number
Search
My Account
Wish list
0,00 €
NEW
Gifts
Men
Women
Children
Garden
Kitchen
Home & Living
Household
Office Supplies
Sports & Toys
Luggage & Leather Goods
Body Care
Groceries
Christmas
SALE
Manufacturers
Journal
Search product or article number
Search
Home
Gifts
Selected gifts
(265)
Category
All Categories
Gifts under 50 €
Gifts under 100 €
Gifts from 100 to 200 €
Gifts over 200 €
Gift sets
All Gifts
Selected gifts
Gifts under 50 €
Gifts under 100 €
Gifts from 100 to 200 €
Gifts over 200 €
Gift sets
Themes of Selected gifts
All Gifts
Filters
Category
Trousers
House Shoes
Slippers
Decoration
Sweaters
Jeans
Candles
Boots
Soaps
Incence & Room Scents
Wooden Toys
Board Games
Hand cream
Shirts
Hot Water Bottles
Wooden toys
Gloves
Parlor games
Shoe Care
Blankets
Card games
Drinking glasses
Fountain Pens
Serveware
Cardigans
Cushion Covers & Seat Pads
Outdoor Lighting
Pen Holders
Earrings
Garden Torches
Gardening Clothes
Pralines
Sports Equipment
Bracelets
Cutting boards
Musical Instruments
Nightwear
Placemats
Scented candles
Side tables
Towels
Trays
Watering cans
Workwear
Yoga accessories
Bed Linen
Candle Holders
Coats
Coffee machines
Cookies
Cuddly Toys
Fairy lights
Fruit & Vegetables
Hiking Accessories
Juicer
Juicers
Mechanical toy
Outdoor Games
Pen Cases
Scarves
Secateurs
Shampoo
Shoulder & Hand Bags
Soft toys
Spice grinders
Tea accessories
Toilet bag
Baking utensils
Bird food
Chocolate
Coffee
Coffee makers
Contact grills
Cutting machines
Cutting tools
Dark chocolate
Fireplace Accessories
French Press
Fruit gummy
Glass bowls
Glass carafes
Graters & slicers
Herbs
Home accessories
Keychain
Kids tableware
Kinetic toy
Kitchen Sieves
Memory games
Notepads
Outdoor Shoes
Outdoor games
Papers
Paring knives
Pencils
Planners & Calendars
Pocket Knives
Porcelain service
Sneakers
Spectacle cases
Spices
Spring decoration
Stereophony
Stools
Toiletry Bags
Tool storage
Vegetable knives
Vinegar
Alarm clock
BBQs & Outdoor Heating
Blenders
Bottle Openers & Corkscrews
Briefcases
Butter dishes
Cakes
Cases
Chairs
Clocks
Colored Pencils
Construction Toys
Construction games
Cups
Cutlery
Draw
Easter Decorations
Eraser
Face Creams & Cleansers
Firewood Preparing
Garden Ornaments
Globes & Maps
Hack
Hand & Body Care
Handbags
Health
Home Textiles
Indoor Gardening
Jam
Jugs & Carafes
Kitchen Appliances
Kitchen Utensils
Kits
Library & Reading
Mechanical pencils
Milk chocolate
Mugs
Necklaces & Colliers
Nut cream
Nutcrackers
Occupational safety and health
Other Accessories
Peelers & Corers
Pepper
Plant Propagation
Pots & Planters
Salt
Sauna accessories & infusions
Savoury spreads
Saws
Sharpeners
Sharpening equipment
Shaving Supplies
Shopping Bags
Small furniture
Storage tins
Styling accessories
Table Lamps
Teapots & tea kettles
Toasters
Travel Bags
Wall calendars
Wine glasses
Writing & Crafting
Writing pads
Target group
Children
Men
Women
Price
up to 50 €
50 - 100 €
100 - 200 €
200 - 500 €
from 500 €
Availability
show all articles in stock
Apply filter
Selected gifts
Sort by
Popularity
Price: High to Low
Price: Low to High
Newest Arrivals
Sort by
Popularity
Price: High to Low
Price: Low to High
Newest Arrivals
1 of 3
next
Duralex
French Bistro Glass
from 2,10 €
+ more variants
Duralex
French bistro glass Marine
from 2,90 €
+ more variants
Glafey
Tea light in glass with extinguisher lid
3,90 €
Manufactum
Filder sauerkraut
3,90 €
Net weight: 0.52kg
Basic price: 7,50 €/kg
Manufactum
San Marzano tomatoes
from 3,90 €
Net weight: 0.26kg
+ more variants
La Rochère
Dessert bowl ribbed
from 4,50 €
+ more variants
Huss
Incense
4,90 €
Basic price: 0,20 €/piece
+ more variants
AstroMedia
AstroMedia Pocket Kite
4,90 €
RCR Cristalleria Italiana
Long drink glass ribbed
4,90 €
Biokema
Tealight holder stainless steel
(4 pieces)
5,90 €
Klar Seifen
Clear men soap
5,90 €
Basic price: 59,00 €/kg
Ulrich Christmas Decorations
Star wood shaving
from 5,90 €
+ more variants
Én Gry & Sif
Lucky pig felt
6,90 €
Maldon Crystal Salt
Maldon® Sea Salt
6,90 €
Basic price: 27,60 €/kg
Christmas Stick Candle
7,50 €
+ more variants
flora perpetua
Incense cones with essential oils
7,90 €
Basic price: 0,66 €/piece
+ more variants
Island Bakery
Scottish organic lemon cookies
7,90 €
Basic price: 59,40 €/kg
Island Bakery
Scottish organic chocolate lime cookies
7,90 €
Basic price: 59,40 €/kg
Island Bakery
Scottish organic chocolate ginger cookies
7,90 €
Basic price: 59,40 €/kg
Willie’s Cacao
Willie’s Cacao Matcha
7,90 €
Basic price: 158,00 €/kg
Wiener Seife
Christmas Soap Winter Dream
7,90 €
Basic price: 197,50 €/kg
Abtei Königsmünster
Key ring "Companion
8,50 €
Bonnat
Bonnat Cacao Cusco
8,90 €
Basic price: 89,00 €/kg
Das Vogelhäuschen
Oat nut heart for birds
8,90 €
Basic price: 61,38 €/kg
Bonnat
Bonnat milk chocolate
8,90 €
Basic price: 89,00 €/kg
Biokema
Eco tea light biomass
(36 pieces)
8,90 €
Basic price: 0,25 €/piece
Westmark
Hermetus Bottle Opener and Resealer
8,90 €
Pastiglie Leone
Amaretto-flavored jelly peaches
8,90 €
Basic price: 59,33 €/kg
Én Gry & Sif
Bees felt
(3 pieces)
8,90 €
Manufactum
Pit cloth twisted terry
from 8,90 €
+ more variants
Kerzen-Manufaktur
Advent candle beeswax
from 8,90 €
+ more variants
new
Panier des Sens
Winter Soap
9,90 €
Basic price: 49,50 €/kg
+ more variants
Vignolis
Tanche olives from Nyons
9,90 €
Basic price: 47,14 €/kg
The English Soap Company
Winter berries hand soap
9,90 €
Basic price: 52,11 €/kg
The English Soap Company
Nutcracker Christmas Soap
9,90 €
Basic price: 52,11 €/kg
Fensterstern
Window stars
9,90 €
+ more variants
Abbaye Notre Dame de l’Annonciation
Three tropical fruits" jam
9,90 €
Basic price: 23,02 €/kg
mabro
Malkreisel
9,90 €
Manufactum
Paper pot press beech wood
9,90 €
La Rochère
La Rochère wine glass
9,90 €
Én Gry & Sif
Candy canes felt
(3 pieces)
9,90 €
Manufactum
Serbian Sweet Paprika
9,90 €
Basic price: 99,00 €/kg
Sänger
Rubber Hot Water Bottle."
from 9,90 €
+ more variants
new
Coffeecycle
Christmas Coffee Soap: Rosemary-Ginger
9,90 €
Basic price: 99,00 €/kg
Trinci Torrefazione di Caffè
Trinci Espresso whole bean
from 10,90 €
+ more variants
Detoa Albrechtice
Reindeer Push Toy
11,90 €
Brandgut
Pistachio cream
11,90 €
Basic price: 74,38 €/kg
Faber-Castell
Faber-Castell pencil with attachment
11,90 €
Manufactum
Periyar pepper hand-picked black
11,90 €
Basic price: 119,00 €/kg
new
Carl Alois Walde | Zhenobya
Christmas soap
11,90 €
Basic price: 119,00 €/kg
+ more variants
Manufactum
Nutmegs
(10 pieces)
11,90 €
Basic price: 1,19 €/piece
Én Gry & Sif
Angel felt
(4 pieces)
12,90 €
mabro
Wiggle wood
12,90 €
Das Vogelhäuschen
Pine Cone Bird Feeder
12,90 €
Basic price: 28,67 €/kg
Soap Christmas
12,90 €
Basic price: 109,32 €/kg
+ more variants
Wiener Seife
Christmas duet Christkindl
12,90 €
Basic price: 161,25 €/kg
Kneisz Design
Scented ball lime wood
from 13,90 €
+ more variants
Én Gry & Sif
Felt Owls
(3 pieces)
13,90 €
AstroMedia
AstroMedia Cyanotype Paper
13,90 €
Én Gry & Sif
Snowmen felt
(3 pieces)
13,90 €
Bike Keychain
14,90 €
Summerdown Farms
Summerdown English mint cream chocolates
14,90 €
Basic price: 74,50 €/kg
Exclusive
Steinhöringer Werkstätten
Utensil tray oak and maple
from 14,90 €
+ more variants
Summerdown Farms
Summerdown English Mint Chocolate
14,90 €
Basic price: 99,33 €/kg
Giuseppe Giusti
Giusti Balsamico Bianco
14,90 €
Basic price: 59,60 €/l
Holz Bi-Ba-Butze Kristian Finken
Dice Tower Skill Game
15,90 €
Georg Schmerler
Safety goggles screw ring
15,90 €
Kreewinkel
Face Puzzle Game: Eye, Nose, Mouth
15,90 €
Egg cup with barrier
15,90 €
Kreewinkel
KlapKroDachs
15,90 €
Giuseppe Giusti
Giusti raspberry dressing
15,90 €
Basic price: 63,60 €/l
Marcel Michel
Legends Quartet
15,90 €
+ more variants
Book Darts
Bookmark bronze
16,90 €
Kujaku Trading Company
Japanese sickle hoe
16,90 €
Les Ateliers de l’Abbaye
Orange cubes with chocolate
17,90 €
Basic price: 77,83 €/kg
Pärlans Konfektyr
Almond brittle with dark chocolate
17,90 €
Basic price: 119,33 €/kg
Ardau Weinimport
Fig pralines
(8 pieces)
17,90 €
Basic price: 126,06 €/kg
Pitralon
Swiss Pitralon aftershave
17,90 €
Basic price: 111,88 €/l
The Edinburgh Natural Skincare Company
Solid hand cream
17,90 €
Basic price: 358,00 €/kg
+ more variants
School of Life
"Calm" Card Set."
18,90 €
Exclusive
Lapuan Kankurit
Finnish placemat linen
18,90 €
+ more variants
Nicola Colavolpe
Chocolate-Covered Candied Orange Peels
19,90 €
Basic price: 99,50 €/kg
Manufactum
Striped Flannel Pillowcase
27,90 €
+ more variants
Nostalgic Christmas Tree Decorations
Lauscha glass owl traditional brown
19,90 €
Pfeiffer-Gerhards Töpferhof
Scented stone basalt clay
19,90 €
Brüder Unterweger
Swiss stone pine essential oil
19,90 €
Basic price: 995,00 €/l
Manufactum
Manufactum Warming Foot Cream
19,90 €
Basic price: 165,83 €/l
Exclusive
Jutec
Baking gloves cotton
(1 pair)
from 19,90 €
+ more variants
Zeche Grill Glove
(1 pair)
19,90 €
new
Werkhaus
Dinosaur Pen Box
from 19,90 €
+ more variants
new
Exclusive
Waldweihrauch vom Bregahof
Traditional incense cones
19,90 €
Basic price: 552,78 €/kg
+ more variants
Manufactum
Memory game meadow plants
21,90 €
1
2
3
next
next
go to top